Dlaczego przed zachodem niebo zmienia barwę?

Słońce, plaża i szum morza to trzy wyjątkowo znane aspekty każdego lata, za którymi goni tysiące wczasowiczów. Nadmorskie kurorty właśnie teraz na nowo odżywają rozchwytywane przez fale turystów. Niektórzy jednak przyjeżdżają tam po coś więcej niż gustowna opalenizna. Celem ludzi wypoczywających nad morzem coraz częściej staje się podziwianie cudownego zachodu Słońca, który zdaniem wielu tam wygląda wyjątkowo pięknie!

Zachód Słońca nad wodą.
Zachód Słońca nad wodą.

Niebo wówczas zmienia swoją barwę, podobnie jak Słońce na pomarańczową. Zastanawialiście się może kiedyś, dlaczego tak się dzieje?

Jeżeli nie znaleźliście jeszcze wytłumaczenia do tego barwnego zjawiska to pozwólcie, że ja wam je wskażę. Otóż promienie słoneczne w różnych porach dnia padają na ziemię z różnych kątów. Ów kąty uzależnione są od pory roku i współrzędnych geograficznych obserwatora. Zimą Słońce ledwo się wynurza spod horyzontu po to by zaraz zajść, natomiast latem robi to niechętnie skąd pozostaje z nami na dłużej.

W czasie godzin południowych promienie słoneczne padają na powierzchnię Ziemi pod wysokim kątem, natomiast bliżej zachodu lub wschodu Słońce świeci na nas z obszaru bliskiego horyzontowi, a więc pod kątem niskim. Takie położenie Słońca sprawia, iż jego promienie muszą przebyć znacznie dłuższą drogę przez atmosferę ziemską po to by dotrzeć do naszego oka. Wówczas znajdujące się w powietrzu gazy, kropelki wody oraz zanieczyszczenia rozpraszają światło słoneczne czyniąc je pomarańczowym lub w zależności od składu atmosfery w danym momencie – czerwonym.

Ta zależność sprawdza się również na innych obiektach takich jak chociażby Księżyc, który pomimo iż świeci znacznie słabiej niż Słońce zbliżając się w okolice horyzontu również lekko się zaczerwienia.

Share Button

Dodaj komentarz