Kolejna porażka firmy SpaceX – Falcon9 wybuchł w powietrzu!

Od kilku długich miesięcy firma SpaceX bezskutecznie próbuje obniżyć koszty lotów w przestrzeń kosmiczną. Dlatego w idei tej firmy by to się stało potrzebna jest możliwość wielokrotnego wykorzystania rakiety do transportów kosmicznych. Do tej pory nie było to praktykowane, gdyż poszczególne moduły dotychczasowych rakiet po znalezieniu się w przestrzeni kosmicznej zostawały odczepiane od pozostałych części, po czym bezwładnie targane siłami grawitacyjnymi gnały w stronę Ziemi spalając się w jej atmosferze.

Eksplozja rakiety Falcon 9
Eksplozja rakiety Falcon 9

Takie postępowanie sprawiało, że loty były droższe i wymagały większego nakładu finansowego, przez co stały się one nieosiągalne dla wielu nie tylko instytucji naukowych, ale i prywatnych inwestorów. Misja, której realizacji podjęła się prywatna firma SpaceX ma to wszystko zmienić dzięki innowacyjnej rakiecie wielokrotnego użytku o nazwie „Falcon 9”. Ów rakieta składa się z dwóch stopni, z czego pierwszy w zamyśle inżynierów powinien umożliwiać wtórne jego wykorzystanie. Konstrukcja tego członu ma, bowiem umożliwić rakiecie wylądowanie na specjalnie przygotowanej do tego platformie, która dryfuje na wodzie.

Dotychczas próby osadzenia rakiety kończyły się częściowym sukcesem. Falcon 9 w większości sytuacji trafiała na specjalne lądowisko, lecz traciła na nim równowagę, po czym eksplodowała. Po niedzielnej próbie Elon Musk szef SpaceX niestety będzie musiał postarać się jeszcze bardziej, ponieważ zakończyła się ona fatalnym fiaskiem.

28 czerwca 2015 roku tuż po starcie rakieta Falcon 9 wynosząca statek Dragon na orbitę wraz z zapasami dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksplodowała zaprzepaszczając tym czasem szanse na próbę prawidłowego lądowania.

Na szczęście astronauci przebywający na pokładzie ISS posiadają odpowiednią ilość zapasów, która zapewnia im funkcjonowanie jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. Mimo to NASA, z którą w roli przewoźnika współpracuje SpaceX nie kryje rozczarowania, ale zapewnia pomoc firmie SpaceX w dążeniu do swojego celu.

https://www.facebook.com/NASA
https://www.facebook.com/NASA

Miejmy nadzieję, że następnym razem wszystko przebiegnie prawidłowo.

Share Button
2 komentarze
    • Patryk Kurzeja

Dodaj komentarz