Dysk SSD – Warto!

Samsung 840 EVO SSD
Samsung 840 EVO SSD

Ostatnio coraz większy szum pojawia się wokół dysków w SSD. Aby móc rozważać plusy wymiany dysku w komputerze, trzeba najpierw przyypomnieć kilka infomacji. Dysk twary w komputerze  odpowiada za prrzechowywanie danych. Do tej pory dla zwykłego konsumenta istotny był jeden parametr: Pojemność.Każdy chciał pomieścić jak najwięcej. Zapomniano o prędkości dysku. Zastanawiało Was kiedyś dlaczego mimo coraz lepszych procesorów, szybszych i większych pamięci operacyjnych czas uruchomienia Windows zawsze jest dość długi? Skąd bierzee, się ta chwila „zamyślenia” podczas uruchamiania programów. Podczas każdej z tych czynności komputer wczytuje dane z dysku twardego, którego prędkości nie są zbyt duże. Dopiero teraz kiedy dyski SSD zaczeły gwałtownie tanieć, stały się dla Nas dostępne. W piątek zakupiłem za cenę 280zł dysk o pojemności 120Gb. Po przyjściu do domu otwieram małe pudełeczko, wewnątrz którego:

  • Zasady gwarancji
  • Obrazkowa instrukja montażu
  • Płyta CD z oprogramowanie do przenoszenia danych
  • Dysk SSD

Sam dysk jest bardzo lekki, wydaje się być pusty wewnątrz. Po zamontowaniu do komputera przyszla pora na prosty test. Zanistalowałem dwa systemy operacyjne na dwu dyskach, jedym SSD i drugim HDD. Różnica? Ogromna! System czy  to Windows czy Linux uruchamia się niemal od razu, bez czekania! Dodatkowo wszystkie operacje na komputerze są o wiele szybsze. Teraz nie wyobrażam sobie powrotu do dysku magnetycznego. Z kąd ta różnica? Porównajmy budowę obu dysków.

hard-drive-464003_640
Dysk HDD

Dysk magnetyzne jest zbudowany z okrągych dysków, na których dane zapisane są przypomocy pola manetycznego. Dyski są rozpędzane i głowica odczytuje z nich dane (zasada podobna do tej z płyt winylowych, jednak tutaj głowica nie dotyka dysku}. Tego typu rozwiązanie do pracy wymaga dużych ilości energii oraz jest bardzo niewydajne. Co ciekawe dysk komputera Odra wykorzystował dyski działające a tej samej zasadzie tylko dużo większe i dużo mniej zasobne.

Na kolejny postęp technologiny trzeba było czekać długo. Zbawieniem okazały

Dysk SSD
Dysk SSD

się zaawansowane bramki logiczne. Mój dysk oparty jest o bramki NAND. Budowa dysku jest dużo prostsza. Nie zawiera on już elementów mechanicznych datego zużywa o wiele mniej energi elektrycznj co to przekłada się na dłuższą prace komputera na baterii oraz niższe rachunki za prąd.

Podsumowując, wzrost wydajności jest ogromy, ale wydawanie min 300zł jest zbyt dużym wydatkiem dla zwykłego użytkownika komputera. Ja pracując w programch takich jak Gimp, Blender, Unity3D, Lightroom zauważam ogrymny skok wydajności. Ale pakiety biurowe czy sama przeglądarka internetowa nadal pracuje tak samo. Warto jeśli korzystasz z komputera w pracy lub przez większość dnia, jeżeli jednka jest to godzina czy dwie dzinnie to szkoda kasy. Poczekajmy aż ta technologia przestanie być hitem i stanieje.

Share Button
Tags:, ,

Dodaj komentarz