4 Rdzenie za 2000zł – ASUS R510D

Trafił do nas komputer firmy ASUS oznaczony symbolem R510D. Udało mi się go kupić w okazyjnej cenie 1899zł na stronie sklepu RTVeuroAGD. Postarałem się komputer przetestować i ocenić. Swoimi doświadczeniami podzielę się z Wami w tym artykule.

1. Pierwsze wrażenie

Komputer otrzymałem w ekologicznym zaplombowanym kartonie, który był wyjątkowo lekki (bałem się, że w środku nie ma komputera). Więc rozpoczynam odpakowywanie. Po otwarciu wieka ujrzałem zabezpieczony pianką komputer, ściereczkę z mikrofibry, komplet instrukcji w kilkudziesięciu językach, kartę gwarancyjną oraz zasilacz.
Wszystko wygląda świetnie obudowa komputera wygląda bardzo solidnie, częśc wierzchnia jest w 100% wykonana z matowego metalu nie zawierającego zbędnych nadruków wypukleń, itp. przez co prezentuje się bardzo elegancko. Producent zrezygnował również z oklejenia komputera setką naklejek. Znajdziemy tylko po lewej naklejką firmy AMD oraz karty graficznej a po prawej troszkę większą zawierającą informacje o konfiguracji sprzętu. Jednak bardzo łatwo i bez śladów można ją zerwać (osobiście nie lubię jak komputer jest oklejony jak choinka. Prostota = elegancja i profesjonalizm)

2. Konfiguracja

Intel-AMD-Processors

Procesor: AMD® A-Series A10-5750M 2,5 – 3,5 GHz
4-rdzeniowy procesor AMD nie jest jednostką CPU lecz APU. Zapewne zastanawiasz się co to za różnica? Firma AMD wydała na rynek procesory APU w 2011 roku różni się on od CPU tym, że zintegrowany układ graficzny znajduje się na tym samym kawałku krzemu, daje to większą prędkość pracy magistrali. Jest on w pełni działającym procesorem i kartą graficzną.

a10_5750m

Porównanie wydajności AMD A5-5750M z procesorami firmy Intel z seria I5

XUUZNls

Karta Graficzna
AMD Radeon HD 8650G – jest układem graficznym zintegrowanym z procesorem. Jego wydajność jest dużo większa niż zwykłej karty graficznej o podobnych parametrach ze względu na rozwiązanie o którym wspominałem przy omawianiu procesora. Została umieszczona na tym samym kawałku płytki krzemowej co układy procesora co zapewnia dużo szybszą wymianę danych.
Drugą kartą graficzną jest RADEON HD 8670M. Jest to karta graficzna wyposażona 2048MB niezbyt szybkiej pamięci DDR3. Karta zapewnia płynność grania na średnich ustawieniach grafiki większości „dzisiejszych” gier.

8eb003d2ce0af200e02d62594832b5c7-500-320

RAM

I trafiamy na jedną z dwu pięt achillesowych tego sprzętu. Komputer wyposażony jest w 4Gb pamięci operacyjnej. Większość użytkowników Windowsa już pewnie się przekonało, że przy 64 bitowym Windows 8.1 jest to stanowczo za mało. Jednak problem da się rozwiązać, ponieważ w komputerze znajduje się wolny slot na jedną kość pamięci. Ja zainstalowałem dodatkowe 4GB co dało ogromy wzrost wydajności. Aby włożyć dodatkową pamięć trzeba wyjąć płytę główna ponieważ slotu znajdują się z drugiej strony (tej niewidocznej dla nas po otwarciu).

DYSK

Komputer wyposażony jest w 1TB dysk twardy. Pozwala to  na przechowywanie ogromnej ilości danych, jednak dysk ten nie jest zbyt szybki co powoduję chwilę „zamyślenia” komputera przy każdym uruchomieniu programu czy samego systemy. Obecnie mam w planach wymienić go na dysk SSD, przez co komputer stanie się naprawdę ultraszybki.

DODATKOWY SPRZĘT

Ekran: 15,6″ 1366×768
Matryca: Błyszcząca
Karta WiFi: b/g/n
Bluetooth, złącze HDMI, VGA, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0 napęd DVD-RW, złącze combo-audio, gniazdo Ethernet, kamera internetowa, mikrofon, zestaw Audio SonicMaster

SYSTEM OPERACYJNY

windows8_logo2

Na pokładzie znajduje się Windows 8.1 64x z możliwością darmowej aktualizacji do Windows 10 64x w Lipcu. Osobiście nie jestem fanem Windowsa, jest to system bardzo prosty w obsłudze, ale również dość wolny i oporny OS. Ja osobiście wymieniłem system od razu na Debiana opartego o jądro LINUX.

3. PODSUMOWUJĄC

Jest to dobry sprzęt dla osób które komputer chcą wykorzystywać do pracy (na komputerze śmiga nawet Sony Vegas bez oporów). Jest to jednak sprzęt z średniej półki. Jednak współczynnik jakości do ceny jest na pierwszorzędnym poziomie. Dawno nie miałem do czynienia z sprzętem w niskiej cenie o tak wysokiej jakości i parametrach. Ogólnie jak najbardziej polecam 😉

 

 

PS. Zdjęcia wrzucę wieczorem bo siadła mi bateria w aparacie…

Share Button

Dodaj komentarz