Wybieramy kartę graficzną – AMD czy Nvidia

Jaką kartę grafiki wybrać, aby spełniała nasze oczekiwania? Czy karta musi być droga? Jakiej firmy wybrać kartę?

evga_01Istnieją dwie podstawowe firmy produkujące chipsety do kart graficznych, Nvidia (Geforce) i AMD (Radeon). Już od dawna trwa spór o to która, produkuje lepsze użądzenia. Oczywiście jest on bezcelowy gdyż obydwie firmy mają swoje „lepsze i gorsze dni”. Na ten moment AMD ma korzystniejszą ofertę niż jego zielony konkurent, aczkolwiek najmocniejsza karta dostępna na rynku – Geforce GTX Titan X to dzieło Nvidii. Lecz czy taka karta rzeczywiście jest nam potrzebna?

WYŻSZA PÓŁKA CENOWA

ASUS-Radeon-R9-295X2W tej klasie na pierwszym miejscu plasuje się wyżej wspomniany Titan X. Parę modeli niżej mamy najmocniejszą kartę AMD – Radeon R9 295X. Te urządzenia są maksymalnie wydajne, ale też słono trzeba za nie zapłacić. Koszt Radeona to ok. 4000zł, a w przypadku Titan X jest to aż 5000 zł. Oczywiście w tej klasie są też tańsze produkty np. Geforce GTX 980, lub Radeon R9 290X. Ich koszt to ok. 2500zł, i są to wciąż wydajne karty graficzne.

ŚREDNIA PÓŁKA CENOWA

ref260x_2Klasa dla ludzi kierujących się stosunkiem ceny do jakości. Tu znajdzie się m.in. Radeon R9 270, lub Geforce GTX 750. Najkorzystniejszą ofertą w tej klasie jest zdecydowanie R7 260X od AMD, którego kupimy już od 450zł. Karta ta poradzi sobie z wieloma nowymi tytułami, więc jeżeli tylko nie zależy wam na maksymalnych detalach to śmiało możecie ją brać.

NISKA PÓŁKA CENOWA

ATI-Radeon-HD-5450Karty z tej kategorii to propozycja dla tych którym zależy na przeglądaniu internetu, lub oglądaniu filmów w niższych, (choć nie za niskich) jakościach. Kosztują naprawdę niewiele bo ok. 150zł. W tej klasie mamy dwóch podstawowych konkurentów – Radeon HD 5450 oraz Geforce 210. Obydwie karty są dobre, niezależnie od tego którą wybierzecie to podstawowe czynności będą wykonywane znakomicie.

 

geforce-210-9583Oczywiście są jeszcze karty zintegrowane w procesorach i płytach głównych, lecz te są już mniej wydajne i stosowane częściej w notebookach niż w PC. Można się też pokusić o używaną kartę od sprawdzonego sprzedawcy, jej koszt na pewno będzie niższy niż nówki. Jednak ostateczna decyzja należy do Was.

 

Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia naszej strony.

Share Button
One Comment

Dodaj komentarz