DKMS Polska – Przyłącz się!

bilde

 

541221197Zastawiałeś się kiedyś czy jesteś w stanie pomóc innym? Czy jest szansa na uratowanie ludzkiego życia? Możliwości jest wiele, od zbiórek pieniędzy, akcje 1%, zbieranie zabawek czy prac wolontaryjnych. Często jednak my się wysilamy a korzyści czerpie nie ten, który jest w potrzebie. Ja znalazłem możliwość pomocy innym i dzisiaj mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że uratowałem życie 11 osobom. Jak? Już tłumaczę 😀

Najpierw jako jeszcze osoba nieletnia zostałem wolontariuszem na Dniach Dawcy Szpiku, tam białaczkarejestrowałem potencjalnych dawców do bazy danych fundacji DKMS aby oni mogli komuś uratować życie. Jednak kiedy sam stałem się pełnoletni, postanowiłem zarejestrować się do bazy. Jednak szansa, że to akurat ja jestem z kimś genetycznie zgodny jest niska, więc postanowiłem zorganizować Dni Dawcy w swojej szkole. Zarejestrowałem ponad 100 osób z czego już 11 zostało dawcami. Gdyby nie ja, te 11 osób nie znalazłoby się w bazie wiec kolejne 11 osób prawdopodobnie zmarło by na białaczkę. Widzisz jakie to PROSTE! Działanie dla fundacji DKMS nic nie kosztuje a efekty są naprawdę wymierne. Ale zanim napiszę jak zostać potencjalnym dawcom lub jak zorganizować Dzień Dawcy przypomnę krótko czym jest białaczka.

153477754-dziecko-z-bialaczka-obrazek_sredni_4017830Jest to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów atakujący krew oraz szpik kostny. Ujmując sprawę w sposób schematyczny można powiedzieć, że dane komórki, pod wpływem czynników wewnętrznych lub zewnętrznych, zatrzymały się w rozwoju na pewnym etapie i dalej nie dojrzewają. Rozpoczyna się więc ich niekontrolowane namnażanie, a ponadto dochodzi do zaburzeń w ich zamieraniu (apoptozie) i stąd ich liczba w organizmie ciągle narasta. Chore komórki osiadają w narządach całego organizmu (wątroba, śledziona, węzły chłonne) powodując ich powiększanie, a następnie ich powolne uszkadzanie. W szpiku kostnym chore komórki wypierają komórki zdrowe, dlatego dochodzi do deficytów prawidłowych postaci, takich jak np. płytki krwi, erytrocyty, dojrzałe granulocyty.

logo

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla Pacjenta jest bardzo trudne i wynosi 1: 20000 do 1: kilku milionów. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

 

Sposoby przeszczepu są dwa:

Z krwi obwodowej

bi_131115_hd_sze

Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.

Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.

Metoda ta nie wymaga hospitalizacji i jest stosowana w 80% przypadków.

Z talerza kości biodrowej

bi_131115_hd_kne

Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.

Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Powstał stereotyp, że szpik pobiera się z kręgosłupa. To nieprawda, ta bajka ma podstawy w tym, że szpik z talerza kości biodrowej pobiera się czasem od strony pleców. To nie jest kręgosłup a zabieg jest bezpieczny!

Jeżeli zdecydowałeś się zostać dawcą to mi nie pozostało nic innego jak przekierować Cię w odpowiednie miejsce.  Koszt rejestracji jednego potencjalnego dawcy to 250zł jednak w pełni zostaje pokryty przez fundację DKMS. Dawca nie jest narażony na żadne koszta!

bi_131104_hd_drive_1_0Jeśli chodzi o organizację Dni Dawcy, to pierwsze czego będziesz potrzebować to miejsca. Najlepszym rozwiązaniem będzie szkoła, salka parafialna lub coś w tym rodzaju, jeśli porozmawiasz z zarządem budynku na pewno się zgodzą. Następni będą ludzie, bez nich nigdy nic Ci się nie uda. Najpierw zastanów się do kogo chcesz trafić i jak możesz tych ludzi przekonać do rejestracji w bazie fundacji następnie przygotuj kampanię reklamową. Jak się za to zabrać? Obdzwoń lokalne media (telewizja, prasa, radio, portale internetowe), dobrym pomysłem jest założenie wydarzenia na Facebooku i jego silne promowanie (najlepszy efekt).
Idź do parafii i poproś proboszcza aby ogłosił informację o Dniu Dawcy po Mszy. Możliwości jest wiele. Teraz potrzebujesz wolontariuszy. Pamiętaj aby nie było ich za mało ale też nie za dużo, ma to wyglądać profesjonalnie 😉 Jeśli chodzi o fundację to napisz maila pod ten adres: dziendawcy@dkms.pl i opisz swoje plany, nie zapomnij podać numeru telefonu 😉 Na pewno szybko ktoś się z tobą skontaktuje. Będzie to twój koordynator w fundacji, to zanim będziesz załatwiać wszystkie sprawy. Na maila dostaniesz wszystkie niezbędne informacje i materiały
możesz również liczyć na wsparcie dotyczące próśb i podań. Swojemu koordynatorowi podasz adres na który kurier ma dostarczyć przesyłkę. W środku znajdziesz plakaty, ulotki oraz inne materiały promocyjne (balony, wizytówki), formularze, koperty, kubeczki, pałeczki i całą resztę niezbędnych materiałów. Teraz pozostaje Ci przeprowadzić Dzień Dawcy. Jak postępować po dniu dawcy poinformuje Cię fundacja.

Mam nadzieję, że przekonałem Cię do dalszego działania. Pozostaje mi trzymać kciuki i służyć pomocą więc w razie czego napisz do mnie maila, na pewno ci pomogę 😉

 

//PK

Share Button

Dodaj komentarz