Windows a Ubuntu – wady i zalety

linux2

Problem z wolnym komputerem? Czyszczenie i przyśpieszanie nic nie pomaga? Czy koniecznie trzeba formatować komputer? Okazuje się, że wcale nie…
Zapewne wielu z was boryka się z problemem wolnego komputera, który powinien przejść już na emeryturę, ale niekoniecznie możecie sobie pozwolić na nowy. Czy istnieje jakiś sposób, aby nie formatując komputera, a tym samym nie tracąc danych – przyśpieszyć go.
UBUNTU
Ubuntu to system operacyjny oparty o jądro Linuxa. Jest to bardzo popularne jądro, na którym działa np. Android. Istnieje kilka odmian samego ubuntu m.in. Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu i parę innych. System obsługuje się podobnie jak Windows, są okienka, są ikony pulpitu. I przede wszystkim Ubuntu działa szybciej, gdyż nie ma takiej tendencji do zbierania różnych brudów jak Windows.

BIOS04 Phoenix-BIOS-boot-sequence Phoenix-BIOS-boot-sequence-2

ISTALACJA UBUNTU
Instalacja sama w sobie jest wprost banalna. Wystarczy pobrać instalkę systemu z oficjalnej strony <LINK>, następnie wypalić ją na płycie. Aby zainstalować system należy włożyć płytę do napędu, a następnie uruchomić go ponownie. Jeżeli nasz komputer nie odpala się z płyty instalacyjnej, należy poszukać w menu BIOSa opcji BOOT MENU i przestawić nasz napęd na początek listy. Wszystko jest dokładnie opisane na oficjalnej stronie Ubuntu. Kiedy nasz komputer już odpali się z płyty, zostaniemy pokierowani wskazówkami, które będą nam się wyświetlać podczas instalacji.

WADY I ZALETY SYSTEMU UBUNTU

Najważniejszą zaletą systemu Ubuntu jest to, że można go zainstalować obok Windowsa, jeżeli tylko mamy wystarczająco dużo pamięci na dysku twardym. Kolejnym plusem jest to że system ten jest w pełni darmowy i systematycznie uaktualniany przez twórców. Jedyną jego wadą jest to, że nie mamy możliwości zainstalowania wielu programów z systemu Windows, np. gier. Można oczywiście skorzystać z WINE – środowiska uruchomieniowego dla programów Microsoft, jednak nie zawsze ono działa. Zostaje więc Centrum oprogramowania Ubuntu. Jeżeli chodzi o gry to platforma Steam ma do zaoferowania wiele produkcji dostępnych na Linuxa.
CZY POTRZEBNY MI WINDOWS?
Warto się więc zastanowić, czy nie przerzucić się z Windowsa na Ubuntu. Jeśli używamy komputera tylko do przeglądania Internetu lub pisania prac w Wordzie, ciekawą alternatywą dla produktu Microsoft może być rzeczywiście „pingwin”.

Share Button

Dodaj komentarz