Luki bezpieczeństwa w 2014 roku – Apple wypada najgorzej!

GFI opublikowały na temat luk bezpieczeństwa w 2014 roku. I ku wielkiemu zdziwieniu nie było to Google czy Microsoft lecz Apple!

Liczba dziur zidentyfikowanych w zeszłym roku jest dużo większa niż w latach poprzednich Wynosi aż 7 tysięcy (w 2013 nie przekroczyła 8 tysięcy) z czego 24% zostało oznaczonych jako bardzo groźne.

number-of-vulnerabilities-09-14_667x234

Najwięcej luk wykryto w aplikacjach, stanowią one aż 83%. 13% dotyczy systemów operacyjnych, a hardware tylko 4%. I teraz co najciekawsze, ranking na najbardziej niebezpieczny system wygram OS X od Apple. W tym systemie znaleziono 147 luk z czego 64 należy do wysokiego zagrożenia. Drugie miejsce należy do: iOS czyli znów Apple. Tak więc firma z Cupertino w oprogramowianiu do iUrządzeń upakowała 127 różnych luk.   Trzecie miejsce należy się do Linuksa i jego kernela w którym znaleziony 119 luk bezpieczeństwa. I tabelka z porównaniem wszystkich wyników:

os-chart_670x346

Teraz kolej na programy. Najbardziej dziurawym (tradycyjnie) programem był: Internet Explorer (no cóż się dziwić, skoro Microsoft pracuje teraz nad Windows 10 i jego nową przeglądarka o nazwie „Spartan”, która ma zatrzeć w nas uraz do nieudanego Internet Explorer). Znaleziono w nim 242 luki z czego w zasadzie wszystkie były groźne. Google też wywalczył sobie miejsce na podium. Google Chrome zajmuje II miejsce osiągając wynik 124 dziur.Trzecie miejsce bo zaciętej wolce z Google zajmuje Mozilla Firefox ze swoimi 117 lukami. Warto wspomnieć również, że oprogramowanie Adobe FlashPlayer zajęło 4 miejsce z 76 dziurami. Na koniec wrzucam tabelkę:

application-chart_668x389

 

Źródło: http://www.gfi.com.pl/

Share Button

Dodaj komentarz