Generator Marxa 200kV

8tu6pxz61f08hixqyivdj3dcr8wp8jk0rgqc5swhi19j8vv7s

UWAGA!

NAPIĘCIA WYSTĘPUJĄCE W PONIŻSZYM PROJEKCIE SĄ NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA I ŻYCIA!
PRACUJ TYLKO PRZY WYŁĄCZONYM I ROZŁADOWANYM URZĄDZENIE TYLKO I WYŁĄCZNIE PRAWĄ RĘKĄ W GUMOWEJ RĘKAWICY! PROJEKT WYKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

Generator Marxa wytwarza bardzo wysokie napięcie impulsowe, jest to rodzaj powielacza.

rys-1

Kondensatory ładują się równolegle przez oporniki o dużej rezystancji a następnie są rozładowywane szeregowo przez iskierniki (które w stanie przebicia stanowią praktycznie zwarcie). Kiedy napięcie na kondensatorze dojdzie do napięcia przebicia iskiernika wtedy iskiernik przebija i do następnego dochodzi podwojone napięcie, co powoduje ,że natychmiast on też przebija i tak do końca. Kiedy wszystkie iskierniki zostaną zwarte na wyjściu pojawia się napięcie, do którego naładowane są kondensatory pomnożone przez ilość stopni generatora.
Uzyskuje się w ten sposób krótki impuls (mierzony w ns) wysokiego napięcia – w moim przypadku około 200kV (największe generatory Marxa wytwarzają nawet kilka MV). Moc impulsu ze względu na krótki czas dochodzi aż do gigawatów.

 marx_schPowyższy schemat można podzielić na dwie główne części: transformator WN oraz moduł powielacza. W układzie transformatora trzeba zadbać o bardzo dobre chłodzenie, a niektóre tranzystory dodatkowo zalać olejem. Tranzystor lubi się bardzo grzać więc warto zamontować dobre chłodzenie (ja używam radiatora z procesora Intela). Najważniejsze są kondensatory gdyż lubią one przebijać. Ja używam 3 o wytrzymałości 3kV połączonych szeregowo. Rezystory lubią przebijać bo obudowie więc kupując je wybierzmy te największe. Układ potrzebuje bardzo dobrego uziemienia do pracy inaczej może nie zadziałać. Jednak nie podłączajmy go do kaloryfera czy innej instalacji ponieważ nasz sąsiad może się zdziwić jak jej dotknie.

Z mojej strony mogę Ci życzyć powodzenia w jego budowie. Niżej wrzucam kilka zdjęć generatorów pochodzących od różnych konstruktorów.

47_1219438199 gm2 marxgen maxresdefault 77_1245742941 p1110989 P1010924_s

Share Button

Dodaj komentarz