Słoneczko dobre czy złe?

Zrobiło się gorąca więc chyba każdy z Nas czasem lubi zażyć promieni słonecznych. Wybieramy się do parków, plaże czy ogrodów aby zażyć promieni słonecznych. Czy to zdrowe? Dlaczego nasza skóra ciemnieje, włosy jaśnieją a oczy nabierają żywszych kolorów?

Słońce, życiodajna gwiazda o dwu obliczach.

Słońce jest najbliżej położoną gwiazdą, energia która w nim powstaje zasila naszą planetę. Nawet większość energii elektrycznej powstaje właśnie dzięki energii słońca (z wyjątkiem energii atomowej). Elektrownie cieplne spalają paliwa kopalniane, które powstały z organizmów żywych. A zwierzęta biorą energie z roślin a rośliny z…. Słońca ;D Wiatr wieję dzięki zmian ciśnienia, któe są spowodowane głównie zmianami temperatury. A ciepło na Ziemi głownie pochodzi od słońca.

Tak więc wiemy już, że słońce wysyła energię do Ziemi. Ale w jaki sposób. Mianowicie jako dość sporą ilość promieniowania. Jest dość szerokie spektrum w które między innymi wchodzi światło widzialne, UV i podczerwień. I to właśnie UV jest tematem do dyskusji. To promieniowanie jest dla organizmów szkodliwe. Jednak na całe szczęście mamy warstwę ozonową zbudowaną z trójatomowych cząsteczek tlenu (O3) zwanych ozonem. Z tym, że nie pochłania ona 100% promieniowania UV, w dodatku nasza działalność przyczynia się do powstawania dziury ozonowej. Ale ten artykuł nie o problemach ekologicznych a o działalności słońca na nasze ciało, więc ten temat zostawmy na odrębny artykuł 🙂

Opalenizna, Sexi czy nie?

Znaczenie opalenizny zmieniło sie niedawno. Dawniej ładniejsza była kobieta blada. Dlaczego? Bo opalenizna kojarzyła się z pracą w polu. Arystokracja więc chroniła się przed słońcem. Dzisiaj jednak opalone ciało stało się modne, korzystamy z uroków Słońca i solarium. Nasza skóra pochłania promienie słoneczne dzięki barwnikom o nazwie melaniny.
Sięgnijmy więc do wikipedi

Melaniny – grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów. U ludzi występują głównie w skórze właściwej i naskórku, we włosach, a także w naczyniówce, powodując, że promienie świetlne mogą padać do wnętrza oka tylko przez źrenicę. Melaniny skóry i włosów powstają pod wpływem enzymu tyrozynazy w procesie enzymatycznym melanogenezy, do której silnie pobudza promieniowanie UV. Melaniny w skórze chronią jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego. Pod wpływem tych promieni ilość melaniny się zwiększa, powodując przejściową zmianę zabarwienia skóry (opaleniznę).

Jednak gdy nie jesteśmy jeszcze opaleni to słonko może nas dość solidnie poparzyć. Objawić się to może zaczerwieniem skóry po jej odchodzenie i złuszczanie. Dlatego powinniśmy stosować kremy z filtrem. Promieniowanie UV może także niszczyć DNA skóry i zwiększać ryzyko nowotworów skóry. Jednak pod wpływem słońca w skórze powstaje witamina D,  dlatego piwinniśmy zażywać słońca jednak zachowując odpowiednie środki ostrożności.

Pamiętajmy, że słońce również nas ogrzewa. Czarne przedmioty w pełnym słońcu mogą osiągność temperaturę ponad 100 stopni. To samo dotyczy naszego ciała, a to powoduję ryzyko udaru słonecznego. Czyli przegrzania mózgu od słońca. Noszenie więc jasnego nakrycia głowy i picie dużej ilości płynów też jest ważne. Nasze nagrzane ciało po wejściu do zimnej wody też może dostać skurczów a to grozi utonięciem.

 

Share Button

Dodaj komentarz